Preskoč na obsah

Prečo sa vám oplatí zapojiť do tvorby nášho mesta?

Autor/ka: Peter Vittek
Prečo má zmysel sa zapojiť do participatívneho rozpočtu a na čo všetko sa pripraviť?

Procesy zapájania obyvateliek a obyvateľov mesta do jeho správy mnohokrát vyzerajú veľmi zložito, ale má to svoj dôvod. Ak chceme, aby diskusia o našom meste prebiehala čo najkvalitnejšie a aby mala čo najkvalitnejšie výsledky, musíme sa jej intenzívne venovať. Aby sa akákoľvek diskusia mohla vôbec začať, potrebujeme v prvom rade vaše podnety a nápady. Čím viac sa vás zapojí, tým presnejšie bude výsledok diskusie odrážať vaše potreby. Nápady sa potom spracovávajú tak, aby v meste nenastal chaos, teda aby projekty, ktoré z nich vznikajú, boli v súlade so zákonmi, rozvojovými plánmi mesta a inými projektami samosprávy. V ďalšom kroku je opäť všetko na vás: len vy rozhodujete, ako bude vyzerať výsledok participatívneho ropozčtu alebo niektorého z plánovaní verejných priestorov. Rozhodovanie sa vždy začína predstavením projektov. Čím lepšie sa ľudia s navrhovanými projektami oboznámia, tým kvalitnejší môže byť výsledok. Najkvalitnejšie výsledky vznikajú, keď sa dobre informovaní ľudia môžu rozhodovať v dobre pripravenej verejnej diskusii, keď dobre poznajú navrhované projekty a môžu svoje postrehy konfrontovať s pohľadmi iných ľudí. Na verejných diskusiách, ktoré pre vás v rozhodovacej časti procesu pripravujeme, sa často stáva, že sa podarí navrhované projekty nielen kvalitne posúdiť, ale navyše aj vylepšiť. Kvalitatívna forma rozhodovania si však žiada, aby ste venovali svojmu mestu relatívne veľa voľného času. Pre ľudí, ktorí si to dovoliť nemôžu alebo chcú svoj čas venovať niečomu inému, je preto otvorená možnosť za projekty zahlasovať. Kombinácia kvalitatívneho a kvantitatívneho rozhodovania pri dobrom nastavení zabezpečí, že výsledok rozhodovania bude kvalitný a zároveň bude odrážať vôľu čo najširšej skupiny ľudí.

 

Miestny úrad poskytuje všetkým možnosť zapojiť sa. Môžete to urobiť viacerými spôsobmi. Každý z nich je iný a vyžaduje si iné množstvo investovaného času. Bez vás však žiadna participácia neprebehne. Najviac času budete potrebovať, ak navrhnete občiansky projekt a ten získa podporu. Dočasne sa stanete tvárou projektu a spolupracovníkom úradu. Veľmi si vážime, že sa k tomuto kroku mnohí z vás odhodlali a zrealizovali úžasné projekty, ktoré by inak nikdy neuzreli svetlo sveta a teraz slúžia ostatným obyvateľom a obyvateľkám Nového Mesta. Menej času vám zaberie účasť na niektorej verejnej diskusii alebo prezentácii, pomoc pri realizácii projektu alebo hlasovanie. Aj tieto spôsoby zapojenia však považujeme za nesmierne dôležité a vždy nás teší, ak sa na nich zúčastňujete.

 

V našej mestskej časti samospráva s obyvateľkami a obvateľmi diskutuje a spolupracuje. Viacerí z vás už svoju tvár prepožičali občianskym projektom, mnohí ste s nami boli diskutovať na verejných zhromaždeniach. Vďaka vám sa Nové Mesto premieňa na živú komunitu, ktorá spoločne hľadá cesty k zlepšovaniu činnosti samosprávy a zvyšovaniu kvality verejného priestoru.

 

Ak sa chcete zapojiť, musíte byť pripravení aj na to, že cesta k realizácii projektu v našom hlavnom meste môže byť dlhá a náročná. Ľudia často prichádzajú s nápadmi, ktoré sú pre samosprávu výzvou, pretože nič podobné dovtedy nerealizovala. Verejný majetok a priestor partia viacerým vlastníkom. Malý kúsok trávnika pred vašim domom môže patriť kraju, mestu Bratislava, mestskej časti alebo všetkým trom inštitúciam naraz. Ďalšie priestory patria štátu alebo štátym podnikom. Činnosť verejných inštitúcií je prísne regulovaná a musí sa riadiť platnou legislatívou. Malo by vás to ale odradiť? Naša skúsenosť hovorí, že nie. A prečo? Jednoducho preto, že sa môžete stať priekopníkmi a inovátormi, hrdinami, ktorí napíšu príbeh možno drobného, no i tak dôležitého víťazstva v zápase o kvalitný život nás všetkých. Viacerí z vás nám ukázlali, že to ide. Podarilo sa im vyriešiť problémy, ktoré sa dlho nedarilo vyriešiť, vymysleli a zrealizovali služby, ktoré by inak samospráva neposkytovala a boli by sme o ne ochudobnení, vytvorili jedinečné priestory, ktoré nám prinášajú kultúru, vzdelanie, zábavu alebo si v nich môžeme oddýchnuť. A žiaden z problémov nakoniec nedokáže prevážiť pocity radosti, ktoré prichádzajú po úspešnom dokončení projektu. Naše mesto a kvalita života v ňom za to stojí.

 

 

 

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Prehľad projektov participatívneho rozpočtu 2019

Prehľad projektov participatívneho rozpočtu 2019

Zoznámte sa s 12 projektmi, ktoré sa uchádzajú o vašu priazeň v participatívnom rozpočte pre rok 2019. Rozhodnete 11.-22.10.2018.
OBČIANSKE PROJEKTY IDÚ DO FINÁLE

OBČIANSKE PROJEKTY IDÚ DO FINÁLE

Občianske projekty, ktoré budú financované z participatívneho rozpočtu v roku 2019, idú do finále. 20.9. o 17:30 sa v rámci prípravy kooridnátori stretnú 3. krát. V októbri sa ešte uskutočnia verejné prezentácie a následne Novomešťania vo veľkom hlasovaní vyberú tie, ktoré považujú za najlepšie. Dnes predstavujeme niektoré občianske projekty slovami ich predkladateľov.

Marta Hrebíčková - Dievča zo Sibírskej ulice

Marta Hrebíčková - Dievča zo Sibírskej ulice

Po boji s ťažkou chorobou nás opustila pani Marta Hrebíčková (*1949-2018), autorka pekného a užitočného projektu Prevencia sociálnej izolácie osamelých starších seniorov.
Prečo sa vám oplatí zapojiť do tvorby nášho mesta?

Prečo sa vám oplatí zapojiť do tvorby nášho mesta?

Prečo má zmysel sa zapojiť do participatívneho rozpočtu a na čo všetko sa pripraviť?
First Previous Next Last