Preskoč na obsah

Upáliť sa je ľahšie ako žiť

Autor/ka: Silvia Ruppeldtová

Jeden írsky básnik, prekladajúci slovenskú poéziu do angličtiny, v úvodnej životopisnej eseji svojho prekladu básní Ladislava Novomeského napísal, že Slováci nie sú veľmi známi, a z časti aj preto, lebo o to nestoja. Ako neznámemu národu sa nám podarilo uchovať mnohé tajomstvá, no nanešťastie sú medzi nimi aj naši najskvelejší básnici.

Odborník na morálne autority Vladimír Palko po prepuknutí „kauzy“ okolo Milana Rúfusa poznamenáva, že v podstate ani tak nejde o Rúfusa, ako o to, ako Slovensko narába so svojou minulosťou. Na tomto všeobecnom konštatovaní nie je nič nepravdivé – stačí sa pozrieť všade navôkol, či už na naše mestá, (ne)ochranu pamiatok, prírody, bezohľadný stavebný boom; prečítať si internetové diskusie či dokonca intelektuálne debaty, kŕčovitý spôsob, akým „elity“ i „plebs“ hája svoje neochvejné dogmy a musí byť jasné, že to, čo Slovensku chýba, nie je existencia dejín, ale povedomie kontinuity a vnímanie osobností v kontexte ich doby, ideálov a samozrejme aj vnútorných morálnych zápasov. Verejnosti sa vtláča predstava, že jediným obdobím, kedy mohli osobnosti prejaviť silu svojho postoja, je obdobie komunizmu, a keďže druhá polovica 20. storočia sa u nás niesla v jeho duchu, mali by sme uveriť, že pomaly každý, kto sa verejne nepodpálil ako Jan Palach, bol morálne slabý a zlyhal na plnej čiare.

Odhliadnime teraz od skutočnosti, že ku každému dejinnému obdobiu zvykneme pristupovať s podobnou inkvizičnou zadebnenosťou, ako Palko v horlení po „pravde“. Novomeský aj Rúfus sú skvelým príkladom vynikajúcich osobností, ktorých umelecká citlivosť sa denno-denne zrážala s realitou labyrintu búrlivého 20. storočia, labyrintu, v ktorom sa začali odvíjať aj moderné slovenské dejiny. Ani jeden z nich nemlčal a nebol poplatný jedinej povolenej ideológii budovateľskej radosti, ako to vníma pán Palko, a v prípade Novomeského ani napriek tomu, že bol aktívne politický činný. Každý, kto aspoň trochu pozná ich dielo, vie, že neobsahuje nič z povolenej eufórie doby, že je melancholické a v zápase hľadania nádeje v spoločenskom a osobnom labyrinte hlboko smutné.

Uvažovať v príkrych kategóriách je jednoduché. Žiť bez túžby spochybniť niečo, čo považujeme za nespochybniteľné, je pohodlné a hlúpe. Tvoriví a citliví ľudia budú vždy nastavovať zrkadlá dogmám a presahovať hranice hlúpej pohodlnosti. Zväčša si za to vyslúžia závisť, ale najčastejšie nepochopenie, v ktorejkoľvek dobe. Isteže, niekomu sa môže zdať heroickejšie dobrovoľne sa pre „pravdu“ upáliť, oveľa odvážnejšie je však žiť aj navzdory bezživotiu diktovaného tými, ktorí nikdy neprekročili svoj tieň. Pokiaľ sa budeme donekonečna pokúšať vtesnať naše najlepšie osobnosti do neochvejných schém, neostaneme len národom tajomným, ale jednoducho – hlúpym.

Článok bol uverejnený v Slove 9/2009

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last