Preskoč na obsah

Bratislavčania môžu bezplatne získať hnojivo

Autor/ka: Participatívna komunita Zelené mesto

Obyvatelia Bratislavy, ktorí majú záhradku, majú možnosť znížiť množstvo odpadu, ktoré vyhadzujú do kontajnera.  Vďaka mestu Bratislava sa môžu zapojiť do projektu Kompostovanie, získať kvalitné hnojivo a pomôcť prírode. Môžu sa zúčastniť bezplatných školení, získať informačné letáky a za vratnú zálohu si zapožičať brožúry a náradie. Prvé bezplatné školenie sa uskutoční vo štvrtok 20.12.2012 o 17:00 v Komunitnom centre generácií na Karpatskej ulici 2 v budove YMCA.

Domácnosti v priemere vyprodukujú až 225 kg odpadu na osobu ročne. Z toho viac ako tretinu môže tvoriť bioodpad, ktorý sa často odstraňuje skládkovaním spolu s ostatným komunálnym odpadom, pričom vznikajú rôzne toxické látky. Bioodpad je pritom možné veľmi jednoducho kompostovať. Častou výhradou voči kompostovaniu je, že tento proces je neestetický a zapácha. Ak sa však kompostuje správne, pri vhodnej zmesi materiálov a dobrom  prístupe vzduchu a vlhkosti sa tomu dá vyhnúť.

Kompostovať sa dá aj v bytoch. Nemusíte bývať v rodinnom dome, aby ste využili užitočný apetít dážďoviek. Vo vermikompostostéri je možné získať kvalitné hnojivo aj na terase alebo balkóne.

Projekt Kompostovanie vznikol vďaka Participatívnemu rozpočtu mesta Bratislava. Je, podobne ako celý proces participatívneho rozpočtu, otvorený pre záujemcov o informácie, školenie, komunitné kompostéry i dobrovoľnícku výpomoc.

Zámerom projektu je aj pomôcť ľuďom stretávať sa a zdieľať v rámci komunity. „Prostredníctvom komunitných kompostérov, na ktoré využijeme odpadové palety, môžu viacerí ľudia kompostovať spoločne. Hľadáme šikovných kompostmajstrov a kompostmajsterky, ktorí chcú so svojimi priateľmi, susedmi a známymi využiť túto možnosť. Dúfame, že to prispeje aj k rozvoju komunitných záhrad," priblížil koordinátor projektu Juraj Melichár.

Obyvatelia, ktorí majú záujem zapojiť sa do projektu, sa môžu prihlásiť cez webový formulár na stránke mesta Bratislava, napríklad cez odkaz www.bit.ly/KompostovanieBA. Zdarma sú tam dostupné aj informačné brožúry a letáky.

Bližšie informácie: kompostovanie@udrzatelne.sk

Stránka Participatívneho rozpočtu v Bratislave: pr.bratislava.sk

Fotografia: Wikimedia Commons

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last