Preskoč na obsah

V Bratislave vzniká prvá komunitná záhrada

Autor/ka: Participatívny rozpočet v Bratislave

Cez víkend 23 a 24. marca pokračovali práce na budovaní prvej komunitnej záhrady v Bratislave. Ide o spoločné úsilie 30 mladých párov a rodín s deťmi, ktoré v Rači postupne premieňajú nevyužívanú trávnatú plochu v areále Zdravotného strediska na zeleninovú záhradku - Krasňanský zelovoc. Ich úsilie trvá od leta minulého roka. Komunite sa postupne podarilo získať grant od Nadácie SPP, ako aj vhodný pozemok od mestskej časti Rača za symbolické nájomné. Po prekonaní rôznych peripetií sa záhrada dokončuje a už túto jar sa na pozemku začnú pestovať rôzne druhy zeleniny a bylín.

 

Záhrada je oplotená a vybavená podzemným rezervoárom na dažďovú vodu a obytnou maringotkou. V týchto dňoch sa pracuje na budovaní vyvýšených záhonov a napĺňaní pestovateľských vriec zeminou. Materiál na konštrukciu vyvýšených záhonov a kvalitná certifikovaná zemina boli zabezpečené v rámci projektu bratislavského participatívneho rozpočtu Komunitné záhrady v Bratislave. Projekt poskytuje asistenciu, know-how a materiálne zabezpečenie pri vzniku komunitných záhrad v meste.

Zámerom projektu participatívneho rozpočtu je rozšíriť možnosti využívania verejného priestoru mesta jeho obyvateľmi a obyvateľkami na základe ich požiadaviek. Projekt Komunitné záhrady v Bratislave má za cieľ pomôcť tým, ktorí by ho chceli využiť na pestovanie zdravých potravín. Poskytuje servis pri komunikácii s orgánmi mesta, zriaďovaní záhrady a komunikácii s miestnou komunitou, pestovateľské kow-how a materiálnu pomoc (alebo pomoc pri jej zabezpečovaní) všetkým záujemcom a záujemkyniam. Pomoc a svoje skúsenosti ponúkajú aj autori projektu Krasňanský zelovoc.

Informácie o participatívnom rozpočte (PR) nájdete na stránke pr.bratislava.sk. Ak sa chcete zapojiť do projektu komunitných záhrad, môžete prísť na pravidelné stretnutia komunity PR Zelené mesto vždy v utorok od 17:00 v Komunitnom centre generácií (miestnosť č. 142 v budove YMCA na Karpatskej ulici č. 2) alebo nás kontaktovať na adrese komunita.zelene.mesto@gmail.com a facebookovej stránke Komunitné záhrady v Bratislave.

Priemerne (1 Hlas)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last