Preskoč na obsah

Transeuropa Festival 2013

Pozvánka

Autor/ka: -

Transeuropa Festival je festival umenia, kultúry a politiky, ktorý
sa odohráva po celej Európe a vytvára priestor pre diskusiu o
jej podobe. V roku 2013 je hlavným heslom festivalu slogan:
predstavuj si, žiadaj a vytváraj". Nabáda ľudí, aby sa zapojili
do hľadania takej podoby Európy, ktorá by bola demokratickejšia, plne inkluzívna a poskytovala podmienky pre plnohodnotnú sebarealizáciu.

V Bratislave sa v tomto roku festival ponesie v duchu predstavovania efektívnych lokálnych odpovedí na rôzne aspekty prebiehajúcej sociálnej, ekonomickej a environmentálnej krízy. Otvorí otázku, či je možné občianskou aktivitou zdola prekonať negatívne pôsobenie globálnych procesov a či prepájanie týchto snáh môže prekročiť horizont lokálneho a ovplyvniť celoeurópske politiky.

Na všetky akcie je vstup voľný.

Program festivalu v Bratislave:

15. októbra 2013, od 17:30, A4 Nultý priestor, Karpatská 2

Inteligentná energetika: od závislosti k sebestačnosti

Film 4. revolúcia: energetická sebestačnosť prezentuje možnosti transformácie súčasnej sociálne a environmentálne neudržateľnej energetiky na príkladoch z rozličných krajín sveta. Po premietnutí filmu sa uskutoční diskusia s expertmi na energetickú sebestačnosť, ktorí aktívne pracujú na jej zavádzaní: Jurajom Zamkovským z organizácie Priatelia Zeme – CEPA a Milanom Smržom z českej organizácie Eurosolar.

17. októbra 2013, od 16:00, Pisztoryho palác, Štefánikova 25

Ako byť „In" - panelová diskusia

Panelová diskusia predstaví inovatívne lokálne a komunitné aktivity, ktoré zlepšujú postavenie sociálne marginalizovaných skupín (ako sú Rómovia, ľudia bez domova, seniori a mládež ohrození chudobou a izoláciou) a napomáhajú im pri boji s predsudkami a hľadaní vlastnej cesty z chudoby a sociálneho vylúčenia. Svoje aktivity predstavia Marie Oláhová, Komunitné centrum Spolu, Detva, Anna Juráčková, o.z. Český západ, Toužim, Barbora Brichtová, Detský fond Slovenskej republiky, Bratislava, Sergej Kára, o.z. Vagus, Bratislava a Ľudmila Horňáková, Projekt SPOTs, Košice.

17. októbra 2013, od 19:00, Pisztoryho palác, Štefánikova 25

Zázračné dieťa, divadelné predstavenie Divadla bez domova

Divadelná hra Zázračné dieťa vznikla podľa knihy herečky Divadla bez domova a spisovateľky Jely Medveckej Matuškovičovej. Rozpráva príbeh ženy trpiacej ťažkou psychickou diagnózou, ktorá zruinovala vzťahy s jej rodinou a priviedla ju k životu na ulici.

18. októbra 2013, od 16:00, Židovská ulica

Ulice sú naše: pouličný happening

Verejný priestor často využívame veľmi stereotypným a schematickým spôsobom. Zároveň sa nám verejný priestor èoraz viac odcudzuje: privatizuje sa, poškodzujú ho záujmy korporácií alebo ustupuje stále rastúcemu počtu áut a ciest. Aké by to bolo, ak by sme si verejný priestor chceli znova osvojiť a pokúsili sa ho využívať novým alebo nekonvenčným spôsobom? Ak by sa premenil na galériu alebo diskusné fórum? Časť jednej bratislavskej ulice sa dočasne na takúto galériu a verené fórum premení a ponúkne vám aj čosi na zahryznutie.

Transeuropa Festival organizuje sieť European Alternatives s pomocou množstva dobrovoľníkov a približne stovky ďalších organizácií. V Bratislave program festivalu pripravilo o.z. Utopia.

Informácie o programe celého festivalu nájdete na adrese: http://transeuropafestival.eu/

V prípade, že máte nejaké otázky, alebo by ste chceli získať ďalšie informácie, napíšte nám na adresu utopia@utopia.sk alebo na facebookovú stránku European Alternatives Bratislava http://www.facebook.com/TranseuropaBA.

Priemerne (1 Hlas)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last