Preskoč na obsah

Akčná jeseň! Posledné dni dohody CETA

Tlačová správa a leták

Autor/ka: Stop TTIP

23. septembra 2016 sa v Bratislave stretnú ministri obchodu, aby sa pokúsili nájsť spoločnú pozíciu pred podpisom dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Táto chvíľa je nesmierne dôležitá, pretože ak sa zhodnú, CETA môže byť podpísaná a odoslaná do Európskeho parlamentu. Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Bulharsko a Valónsky parlament v Belgicku však vyjadrujú svoje znepokojenie a námietky proti prijatiu dohody CETA. Preto je veľmi dôležité, aby aj organízácie občianskej spoločnosti, združenia a odborové organizácie v nadchádzajúcom období prejavili svoj odmietavý postoj k dohode CETA. Spoločne tak pomôžu vytvárať tlak na ministrov obchodu, aby neodsúhlasili obchodnú dohodu, z ktorej budú mať prospech len korporácie, a ktorá poškodí záujmy občanov a pracujúcich.

Udalosti 22. a 23. decembra sú súčasťou série protestov, ktoré organizujú odborové hnutia, poľnohospodári, environmentálni aktivisti, zástupcovia malých a stredných podnikov, či aktivisti za sociálnu spravodlivosť z celej Európy, Kanady a Spojených štátov amerických.

Cieľom protestov je ukončiť tajnostkárske vyjednávanie o obchodných dohodách ako TTIP a CETA, zabrániť akýmkoľvek ďalším utajeným vyjednávaniam a vytvoriť alternatívnu obchodnú politiku, ktorá uprednostní rozvíjanie politických, sociálnych a environmentálnych práv pred záujmami korporácií a zavŕši ich beztrestnosť.

Práve teraz sociálne hnutia a občianska spoločnosť bojujú proti dohode CETA, ktorá reprezentuje pokus presadiť dohodu TTIP zadnými dvierkami.

Proces prípravy dohody CETA bol ešte utajovanejší, než proces prípravy dohody TTIP. Dokonca ani členovia a členky Európskeho parlamentu nemohli nahliadnuť do textu zmluvy, či mandátu predtým, ako bola dohoda vyjednaná. CETA obsahuje nesmierne kontroverzný mechanizmus ISDS (Investor-State-Dispute-System), podobne ako TTIP. A podobne ako TTIP, ani CETA neobsahuje žiadne záväzné podmienky, ktoré by chránili pracujúcich alebo životné prostredie. Európska komisia a mnohé vlády vynakladajú intenzívne úsilie, aby bola zmluva schválená.

CETA so sebou prinesie rozšírenie práv investorov na úkor demokracie. Ohrozí poskytovanie verejných služieb, malé a stredné podniky, práva pracujúcich, environmentálne práva, potravinárske štandardy a našu planétu. CETA je predobrazom TTIP a prináša so sebou obrovskú hrozbu. Umožní aj korporáciám z USA využívať systém ISDS a súdiť sa s nami pre naše demokratické rozhodnutia. Ak bude CETA schválená, bude veľmi ťažké oponovať prijatiu TTIP. Musíme stáť pri sebe, aby naše práva neboli predané korporáciám.

Počas posledných rokov sa v Európe a aj za jej hranicami sformovalo silné hnutie proti nespravodlivým obchodným politikám. Poľnohospodári, sudcovia, miestne podniky, odborové zväzy, environmentalisti, samosprávy a mnohí ďalší ľudia sa postavili proti dohodám CETA a TTIP.

Nastal čas konať!

Informácie o Akčnej jeseni v Bratislave

Stiahni si leták CETA - toxická obchodná dohoda

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last