Mestská časť prináša nový inovatívny mechanizmus financovania občianskych návrhov. Vy sami budete môcť navrhnúť, podľa akých kritérií sa budú projekty posudzovať. Vy sami rozhodnete, kam majú smerovať vyčlenené verejné zdroje. Projekty, ktoré sa na základe vami stanoveného poradia zmestia do sumy 20 000 €, sa budú aj realizovať!
Do konca februára 2014 máte možnosť zadať projektové návrhy, ktoré budú obsahovať stručný opis toho čo vám vo vašom okolí chýba + konštruktívnu formuláciu vášho projektu/nápadu, ktorým by ste prispeli k rozvoju života v Novom Meste.
Vaše návrhy môžete konzultovať v časoch stretnutí participatívnych komunít, alebo počas našich konzultačných hodín.
Podmienkou toho, aby sa váš návrh mohol reálne uchádzať o časť vyčlenených financií, bude jeho spracovanie do podoby tzv. „projektovej dokumentácie" a vaša účasť na 3 stretnutiach:
1. stretnutia tzv. „participatívnej komunity" - prípravná fáza - február/marec 2014
Budete sa môcť zoznámiť s ostatnými iniciátormi projektov, pripomienkovať svoje projekty, diskutovať a tak aj formulovať spoločné kritéria záverečného posudzovania projektov. Dozviete sa užitočné informácie o tom, ako vypĺňať projektové dokumentácie. (Váš projekt sa zaradí do takej particiatívnej komunity - do ktorej bude spadať podľa jeho obsahu či témy - napr. komunita: mládež, seniori, zeleň v meste, verejné priestory, doprava, kultúra, sociálne slabší a pod...). Na stretnutiach si napokon spomedzi seba zvolíte aj 2 delegátov, ktorí budú reprezentovať vašu komunitu na „Verejnom zvažovaní".
2.stretutie - tzv. „Verejné fórum" - prezentačná fáza - 13.marec 2014, Stredisko Kultúry na Vajnorskej
Prezentácia projektových návrhov pre verejnosť a zbieranie pripomienok a rád od občanov.
3.stretnutie – tzv. „Verejné zvažovanie" – rozhodovacia fáza – koniec marca/začiatok apríla 2014.
Delegáti vašich komunít sa formou moderovanej diskusie a deliberácie dohodnú na konečnom poradí projektov. Výsledok "Verejného zvažovania" bude tvoriť 80% konečného poradia projektov. Zvyšných 20% určí hlasovanie verejnosti.
* OBČIANSKÝMI PROJEKTMI sa môžme uchádzať priamo o financie z mestského rozpočtu. Malo by ísť o nízkonákladové, svojpomocne a výdatne dobrovoľníckou prácou realizované aktivity, ktoré sa týkajú malých častí a malých vecí pre Mestskú časť. V tejto rovine ide o mikrofinancovanie občianskych nápadov, ktoré budú slúžiť na rozvoj verejných priestorov a verejných služieb.
- projektové návrhy môže podať každý Bratislavčan, ktorý má o rozvoj mestskej časti záujem. Rozhodovať o projektoch môžu obyvatelia, ktorí v Novom Meste bývajú, pracujú, alebo chodia do školy.
Participatívny rozpočet umožňuje ovplyvniť aj väčšie investície mestskej časti. Na tento účel sme pre vás pripravili dotazník, ktorého výsledky spoločne spracujeme do podoby tzv. investičných zadaní, o ktorých napokon rozhodnete priamo verejným hlasovaním.