Preskoč na obsah

Cyklo-point

Autor/ka: Marian Ján

1. Anotácia – krátky opis projektu:

 

Cieľom je vytvoriť dielnu, v ktorej budú k dispozícii nástroje a náradia pre opravu bicyklov, ktorá bude slúžiť ako centrum pre komunitu aktívnych občanov a nie len cyklistov, kde sa budú organizovať prednášky a workshopy na rôzne témy, ale najmä bicyklovej osvety.

z prezentácie:

" Názov projektu "Cyklo point" sa sadá z dvoch slov. Cyklo - cyklistika, ktorá sa v mestách stáva čoraz populárnejším a ľudmi požadovaným prepravným spôsobom, či rekreáciou. Point - ako bod, miesto a uzol, kde sa krížia cyklotrasy v Novom Meste. Cyklisti sa tu môžu zastaviť, dať si nealko a zdielať zážitky z turistiky. Zároveň si však môžu za pomoci zdarma poskytnutých nástrojov a náradia opraviť, alebo nastaviť svoj bicykel. Táto služba zvýši bezpečnosť premávky v meste, poskytne verejnosti informácie o stave cyklotrás v meste a zároveň umožní cyklistom, aby mali vlastné útočisko, kde sa stretnú a naplánujú ďalšie jazdy po okolitých cyklotrasách. V mieste sa budú konať workshopy, kde sa obyvatelia môžu naučiť ako si opraviť bicykel sami. "

2. Problém

Neinformovanosť a neznalosť problémov v cyklodoprave a zlý stav bicyklov a cyklotrás v meste prispievajú k nehodovosti. Nevýrazný prístup mesta k budovaniu a podporovaniu cyklotrás a cyklodopravy.

V Bratislave nie je miesto, kde by si niekto mohol s voľne poskytovanými nástrojmi dotiahnuť brzdy, kolesá, či iné základné opravy, kľúčové pre bezpečnú cestnú premávku.

3. Východisková situácia

Tvorba cylkomap a cylkotrás formou ankety a participáciou komunity. Školenia o bezpečnosti, resp. nebezpečnosti premávky - ako a kadiaľ je v Bratislave bezpečné jazdiť.

Podobný projekt "Cyklo kuchyňa" (skupina Cyklokoalícia)

4. Predkladateľ a realizátori projektu

Iniciatíve sa medze nekladú. K vedeniu projektu (Marián Ján - spolu-organizovanie programu http://www.namestiepreludi.sk/) sa môžu pridať všetci občania spriaznený s cyklistikou a iným dianím v meste. Kontajner, ktorý sa prenajme bude slúžiť pre osvetu občanov a usporadúvanie rôznych akcií nie len pre opravu bicyklov. Preto sa tu stretnutia môžu konať pravidelne a ak ľudia prejavia záujem a zapoja sa do diania aj celkom často.

dobrovoľníci sa môžu hlásiť na: marian.jan@kvalitne.sk

 

5. Cieľ

Záujem občanov o dianie. Účasť na dianí v meste. Posilnenie komunity. Zvýšenie bezpečnosti na cestách. Vznik istej kultúry udržiavania a opravy nielen bicyklov.

 

6. Cieľová skupina

Projekt je zameraný a venovaný nie len pre mladých, ale aj starších a skúsenejších, ktorý sa môžu podeliť o vlastné skúsenosti. Mieri na ľudí, ktorí chcú žiť v meste kultúrne a mestské priestory aj kultúrne využívať.

7. Pokračovanie projektu

Podľa záujmu a odozvy občanov, bude možné program rozšíriť o iné témy a frekvenciu akcií zintenzívniť. Pri štedrejšej dotácií od mesta môžu byť prizvaní platení prednášajúci a uviesť kultúrne akcie, ktoré vyžadujú viac nákladov na realizáciu. (odborné prednášky, menšie koncerty, DJ)

8. Aktivity

otvorené raz týždenne - cez víkend

samo-oprava (nástroje k dispozícií) - non stop

sprievodné akcie a program - podľa iniciatívy a činnosti komunity (raz za mesiac minimálne)

 

9. Rozpočet

prenájom kontajneru cca 250 EUR / mes → pri 6 mesačnom užívaní = cca 1500 EUR

vybavenie:

náradie 120, zverák 40,sedací nábytok 100, svietidlá 45, stojany pre bicykle 110,

ďalej osb dosky, skrine, pracovný stôl (cca200),

niektoré platené promo akcie (cca 300)

 

atypické prvky: držiaky na bicykle a náradie, zváranie , dverné zámky cca (50)odhadovaná cena spolu (bez odhadu práce a drobných úprav kontajnera): cca 3000 EUR

 

pre presnú sumu je nutné dojednať detaily s prenajímateľom kontajneru prípadne zadať výrobcom projekt pre nacenenie prác a výber zhotoviteľa.

 

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last