Preskoč na obsah

Participatívny rozpočet Bratislava - Nové Mesto: rozhodovanie o roku 2015

Autor/ka: Kancelária pre participáciu verejnosti
Dňa 12. 02. 2015 sa v priestoroch Strediska kultúry Bratislava - Nové Mesto na Vajnorskéj 21 uskutoční verejná prezentácia projektov a zadaní v rámci participatívneho rozpočtu pre rok 2015. Podujatie sa začne o 17:00 a jeho súčasťou budú vystúpenia predkladateľov občianskych projektov. Kancelária pre participáciu BANM predstaví proces participatívneho rozpočtu a jednotlivé zadania, ktoré sa budú uchádzať o priazeň Novomešťanov.

 

Verejnou prezentáciou sa zároveň spustí hlasovanie, ktoré bude mať fyzickú a internetovú podobu. Hlasovať tak bude možno v priestoroch novomestských knižníc, v materskej škôlke Teplická 5 a ZŠ Riazasnká 75, v seniorskom centre na Chemickej 1, ako aj na internete na stránke pr.banm.sk od 12. do 20. februára. O hlasy občanov sa bude uchádzať 18 občianskych projektov a 21 zadaní, ktoré sa sformovali v participatívnom procese na podnet občianskych návrhov. V rámci zadaní sa osem týka celej mestskej časti a ďalších trinásť (8+5) štvrtí Kramáre a Koliba, o ktorých budú zvlášť rozhodovať miestni obyvatelia. Občianske projekty sú nízkorozpočtovými aktivitami, ktoré umožňujú obyvateľom realizovať verejné služby rôzneho charakteru. Zadania sú vysokonákladové aktivity, ktoré realizuje, alebo objednáva samospráva na základe podnetov občanov. Projekty a zadania sú výsledkom procesov, ktoré Kancelária pre participáciu BANM koordinovala počas druhej polovice roka 2014. Jeho súčasťou boli verejné zhromaždenia v jednotlivých štvrtiach mestskej časti, konzultácie s občanmi a spracovávanie dotazníkov od občanov.

Participatívny rozpočet je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Občan tak nielen volí, ale je priamo vtiahnutý do procesu rozhodovania o prioritách týkajúcich sa jeho mesta či mestskej štvrte. Tento mechanizmus sa stal súčasťou novomestskej samosprávy v roku 2014, kedy prebehlo prvé pilotné kolo participatívneho rozpočtu. Zo sumy 25 tisíc euro bolo podporených jedenásť projektov, z ktorých deväť sa už zrealizovalo. V roku 2015 sa súčasťou participatívneho rozpočtu stávajú aj zadania. Na projekty mestská časť vyčlenila 40 tisíc euro a na zadania sumu 200 tisíc euro.

Viac informácií na pr.banm.sk, alebo https://www.facebook.com/participaciabanm

kontakt: Lukáš Bulko, vedúci Kancelárie pre participáciu BANM, tel: 0249253317, mail: participacia@banm.sk

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last