Preskoč na obsah

Realizuje sa Projekt "Zvedavé deti"

Autor/ka: Lucia Gregorová
Projekt "Zvedavé deti" je vzdelávacím projektom, zameraným na učiteľov novomestských materských škôl, rodičov a deti vo veku  do šesť rokov vychádzajúce z princípov Montessori pedagogiky a metódy NTC (Nikola Tesla Centrum).

 Po mesiaci príprav sa v máji vzdelávací projekt Zvedavé deti, ktorý realizuje Rodinné centrum Kramárik, naplno rozbehol. 10. mája sa uskutočnila prvá zo série prednášok, ktorá priniesla úvodné informácie o Metodike Nikola Tesla Centrum (NTC). Viac ako 30 rodičov a učiteľov materských škôl sa dozvedelo o tejto, v našich končinách ešte nie veľmi rozšírenej metóde učenia, ktorá je už úspešne aplikovaná v 14 krajinách sveta. Jej zakladateľom je srbský neuroendokrynológ Ranko Rajovic. Metóda vychádza z poznania, že iba približne 30-40% inteligencie je vrodenej, zvyšok sa rozvíja počas života a to najmä do veku 12 rokov. Výška inteligencie závisí od počtu vytvorených neurónových spojení – synapsií. „Matematika" tejto metódy je jednoduchá: tie neuróny, ktoré sú aktívne, sa prepájajú a vzniká funkčné myslenie, neaktívne neuróny odumierajú, neaktívne cesty zanikajú. Môžeme si domyslieť, do ktorej kategórie asi patrí dlhé sledovanie televízie či obrazovky na počítači...

Na praktickom workshope (31.5.), ktorý bol logickým pokračovaním úvodnej prednášky, sa účastníci mohli dozvedieť a zažiť na vlastnej koži konkrétne aktivity a hry, ktoré napomáhajú rozvoju neurónových spojení. U detí sú to najmä aktivity spojené s pohybom – človek by neveril, aké je dôležité nechať deti skákať, točiť sa dokola, chodiť po úzkych obrubníkoch... Na workshope dospeláci skákali gumu, preskakovali švihadlo, či hľadali rovnováhu na doske položenej na drevenom kláte... A naberali inšpirácie k výchove a učeniu vlastných detí, alebo detí v materskej škole.

16. máj bol venovaný Montessori pedagogike, ktorá dnes inšpiruje milióny rodičov a učiteľov po celom svete. Jej zakladateľku, talianku Máriu Montessori netreba bližšie predstavovať. Jej pohľad na svet prišla do Kramárika priblížiť MVDr. Eva Štarková, ktorá sa tejto metodike venuje mnoho rokov a prednáša v Čechách a na Slovensku. Informácie podáva veľmi ľudsky, prístupne, charizmaticky, „okoreňuje" ich príhodami s vlastnými vnúčatami, ktoré tiež vedie v duchu Montessori prístupu. Pokračovať bude druhou prednáškou 20. júna 2016 s témou Prírodopis a Čítanie/písanie. Tretia prednáška pani Šarkovej sa uskutoční na jeseň 2016.

Okrem prednášok sa v priebehu mája podarilo otvoriť v Kramáriku aj montessori herňu pre deti od 3 do 6 rokov, keďže doposiaľ bola vybavená iba pre deti do 3 rokov. Deti sa tu hrajú so zaujímavými pomôckami, tvoria, bádajú a sú vedené k tomu, aby skúmali a objavovali svet okolo seba, pričom dospeláci sú im iba sprievodcami na tejto ceste.

Nad rámec projektu skrsol nápad vytvoriť prvé letné denné tábory inšpirované metodikou Nikola Tesla Centrum v Bratislave – uskutočnia sa v Kramáriku v dvoch termínoch: 25.-29.7.2016 a 22.-26.8.2016. Viac info na www.rckramarik.sk.

Lucia Gregorová

RC Kramárik

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last