„Čo všetko sa dá zlepšiť?" Na túto otázku odpovedali dobrovoľníci, koordinátori občianskych projektov všetkých vekových kategórií. Začiatkom septembra prezentovali na Kuchajde hlavné myšlienky a ciele svojich projektov vo vzájomnom fóre koordinátorov.
Postupne tieto nápady dostávajú papierovú podobu, aby mohli postúpiť do záverečného verejného zvažovania, ktoré je jednou z troch zložiek verejného rozhodovania. Ďalšimi dvoma sú intenetové a fyzické hlasovanie obyvateľov mestskej časti.
Novomešťania budú môcť hlasovať osobne v papierovej forme alebo na internete spolu s ostatnými Bratislavčanmi. Hlasovanie prebehne v októbri. Novomešťania majú totiž možnosť rozhodnúť o tom, na čo pôjde časť peňazí z ich daní.
Za každým projektom sú ľudia - koordinátori predstavujú projekty
Dnes sme dali priestor občianskym koordinátorom, aby vlastnými slovami predstavili svoje projekty. Prečítajte si, ako si predstavujú realizáciu svojho projektu a čo z nich bude mať verejnosť. Určite vám to pomôže lepšie spoznať projekty, ich autorov a následne sa lepšie rozhodnúť vo veľkom hlasovaní o participatívnych projektoch.
René Lazový
Ja som umelec. Už minulý rok som chcel financovať svoj umelecký projekt a tento rok dúfam, že sa mi to podarí. Môj projekt sa volá Nestavanie mája a odkazuje na zabúdanie tradícií, či už súčasnou generáciou, alebo prichádzajúcou mladou generáciou. Rád by som propagoval túto problematiku, umenie aj seba a odkomunikovať ľuďom problém zabúdania kultúrnych tradícií. Veľa ľudí má na Slovensku vzťah k tradíciám a práve mladí by mali mať tiež možnosť, aby si ho vytvárali. Nemusia hneď preberať štafetový kolík, ale stačí, ak si vyvinú svoj vlastný vzťah či už k stavaniu mája alebo k iným tradíciám.
Ivan Labath
Podali sme s kamarátom projekt Elektrokuchyňa. Chceme vytvoriť dielňu alebo priestor, kde by sa mohli stretávať šudia, ktorých zaujíma elektronika. Radi by sme zriadili priestor pre komunitu, kde by mohli fanúšikovia elektroniky tvoriť vlastné veci. A popri tom by sme chceli raz do týždňa aj pomáhať ľuďom, ktorí potrebujú opraviť banálne chyby na elektrospotrebičoch ako pokazený kábel z vysávača, či vypínač na lampe a podobné. Často sa plytvá, elektronické zariadenia sa vyhadzujú kvôli hlúpym poruchám. Hľadáme aj nadšencov, ktorí by sa do niečo podobného chceli zapojiť. Nevieme o tom, že existuje niečo podobné v Bratislave.
Anna Iváková
Zastupujem projekt Staré fotky s príbehom alebo aj bez príbehu. Raz som sa hrabala v starých albumoch a napadlo mi, že by bolo možné niečo takéto zozbierať a ukázať ľuďom, ako sa voľakedy žilo, obliekalo, čo sa robilo, čo jedlo prípadne aj podľa akých receptov sa varilo. Tiež sú zaujímavé aj budovy, kaštiele, parky, ulice, rôzne miesta kde ľudia žili a kde robili, alebo aj ako trávili voľný čas. Chcem aby zbierka odovzdala posolstvo mladej generácií, ktorá to nezažila. Kto vie, môže popísať, koho a čo zachytáva fotka, prípadne popísať okolnosti, za akých vznikla, alebo nám o tom povedať a my to dáme na papier. A ten, kto nič o fotke nevie, môže sa takisto do tejto aktivity zapojiť, preto chceme zbierať aj fotky bez príbehu.
Milena Partelová
Predkladám projekt Revitalizácia okolia bytového domu na Čsl. parašutistov 1, kde bývajú väčšinou starší ľudia alebo mladí, ktorí nemajú čas. Ja som sa prisťahovala do tejto lokality a nielen ja, ale aj iní obyvatelia, ktorí sa chcú pozrieť, čo nám tu v niektorom ročnom období pri dome kvitne, tak musíme ísť za kríčky, aby sme videli, čo práve kvitne. Tak mi napadlo, že by bolo dobré trošku to upraviť, aby sa človek mohol potešiť, keď ide okolo. Keď sa dáme dokopy, tak určite niečo urobíme.
Dalibor Jurášek
Zastupujem projekt Revitalizácia Röslerovho lomu. Ja som mal minulý rok voľnejší, tak som chodil na výlety po maloplošných chránených územiach, rezerváciách a prírodných pamiatkach v okolí Bratislavy. Keď som prišiel do Röslerovho lomu, tak som videl, že je to zanedbané, boli tam odpadky, čo mi bolo ľúto, atak som sa rozhodol, že s tým niečo urobím. Už sme tam s kolegami zo Zelenej hliadky mali pár akcií, už sme to upratali, pokosili, kontaktoval som štátnu ochranu prírody a v tejto realizácii mi pomáhajú kamaráti, ktorí už majú skúsenosti s podobnými typmi projektov. Cieľom je to, aby do lomu viedla turistická trasa, aby bol zviditeľnený, aby ľudia o ňom vedeli a aby tam bola informačná tabuľa, ktorá poskytne základné informácie. Tu je najzaujímavejšie to, že je to bývalý kameňolom, je odhalená aj tá skala. Podľa toho si vieme predstaviť, čo je pod Karpatami, kým inde vidíme len povrch. Tu vidíme ten základ, ten kameň aj do hĺbky, čo je pod nami a je to blízko Bratislavy. Tiež chceme urobiť prieskum verejnej mienky o podpore rôznych ochranárskych opatrení, aby sme spoznali priority ľudí a vedeli argumentovať.
Barbora Jurinová
Zastupujem projekt Sobotné divadeľné predstavenia pre deti a rodičov v dramacentre Edudrama, ktoré by chceli stierať hranicu medzi hľadiskom a javiskom. Chceme vytvárať priestor, aby rodičia s deťmi trávili spoločný čas. Tie predstavenia by nemali byť pre pasívnych divákov, ktorí na konci zatlieskajú a odídu. My pracujeme spôsobom, ktorý aktívne vťahuje diváka do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku. Je to v neformálnom divadelnom prostredí. Po hre nasleduje workshop, ktorý dopĺňa tému predstavenia, ktoré deti videli. Chceli by sme rozšíriť ponuku v Novom Meste, priviesť nové projekty, ktoré pracujú podľa interaktívnej metodiky. Myšlienku začali využívať už začiatkom 20. storočia v Amerike a našli sme štúdie, ktoré uvádzajú, že až 60% držiteľov Nobelových cien prešlo v detstve rolovými hrami. Umožňujú vyskúšať si veci na nečisto a uvažovať o situáciách z pohľadu iného človeka v jeho topánkach.
Darina Timková a Beata Kafková
Darina Timková: Kino Kramer. My pokračujeme v myšlienke vytvárať príležitosti na Kramároch pre obyvateľov, ktorí tam žijú, aby sa stretávali. Už sa viacerí poznáme a chceme sa posunúť ďalej. V lete by to bolo Kino Kramer vonku a v zime vo vnútri. Ľudia by si zvolili film, stretávali sa a komunita by bola stále širšia a širšia. Stále sa držíme myšlienky že robíme aktivity pre Kramárčanov na Kramároch. A o tom je aj druhý projekt Adventný víkend.
Beata Kafková: Adventný víkend. V minulosti sme už robili Vianočný trh a toto by malo byť podobné, aby sa ľudia stretli pred Vianocami. Teraz to chceme zamerať na stretnutie a zážitky, že ľudia budú počuť, cítiť, vnímať farby aj svetlá a zažijú atmosféru Vianoc. Lebo jediný stromček, ktorý je na Kramároch je pri nemocnici. A my chceme, aby mali Kramárčania jedno miesto, kde by sa stretávali, kde by si doniesli občerstvenie, ktoré si prinesú, lebo Vianoce sú správny čas na to, aby si ľudia podali ruku s niekým.
Ján Papuga
Ja som zástupcom projektu Detské ihrisko na ZŠ Riazanská. Myšlienka projektu sa zrodila veľmi ľahko, lebo máme školský dvor, kde nie je jediný hrací prvok. Dvor denne využívajú deti a žiaci, poobede aj mládež a nemáme tam okrem pieskoviska, ktoré si tam žiaci sami spravili, žiadnu preliezku. Najskôr tam chceme tam dať hrací prvok a postupne z dvora urobiť riadne detské ihrisko. Kedysi tam bola plánovaná plaváreň a to by bol na dnešné pomery vysoký cieľ, aj keď zaujímavý, my chceme ísť cestou možného riešenia.
Patrik Bartas
Prichádzam s projektom Komunitnej recyklácie plastov. Mojím cieľom je vytvoriť priestor/dielňu, kde môže prísť ktokoľvek so svojim plastovým odpadom, zrecyklovať ho a vytvoriť z neho niečo nové. Napríklad prinesiete plastovú fľašu, v drvičke ju rozdrvíme na „granulát" a ten ďalej spracujeme. Napríklad sa dajú vyábať rôzne poháre, misky, kvetináče, tienidlá na lampy, šperky... niekde vo svete dokonca vyrobili už aj nábytok ako stoličky, stoly, police, dokonca sa experimentuje aj s využitím v stavebníctve (tehly, obkladačky, nosníky, lešenie...). Najlepšie na tom je to, že sa jedná o materiál/odpad, ktorý v horšom prípade bude spálený. S nápadom prišiel v roku 2013 Dave Hakkens, Holanďan, ktorý navrhol stroje a dal návody k ich zostrojeniu zadarmo na internet pod licenciou open-source. Každý, kto chce si ich môže zhotoviť a vytvoriť takúto recyklačnú dielňu.
Prehľad ďalších pripravovaných projektov s orientačnými sumami:
lenia prostredníctvom zmyslových ilúzií. Ide o pokračovanie úspešného projektu Amesova izba a plánuje rozšíriť toto múzeum kognitívnych ilúzií umiestnené v Novej cvernovke o ďalšie reálne aj digitálne exponáty [rozpočet 5 000 €].