Preskoč na obsah

Workoutový park Roveň - participatívna komunita Ružomberok

Autor/ka: OZ Tvorivý Rozvoj

V Ružomberku na Rovni majú mladí ľudia novú atrakciu: workoutový park. Od septembra 2015 môžu všetci občania mesta Ružomberok (mladí, či starí), ale aj jeho návšetvníci bezplatne využívať kvalitné workoutové preliezky, ktoré pred základnou školou na Bystrickej ceste namontovala participatívna komunita mesta Ružomberok v spolupráci s dobrovoľníkmi z OZ Lokal. Ruku k dielu nakoniec pridali aj miestni obyvatelia. Výsledkom je nová služba, ktorá nielenže skvalitnila verejný priestor patriaci mestu, ale je navyše pre všetkých úplne zadarmo. Po Klačne si tak môžete zacvičiť workout už aj na Rovni.

Hodiny práce na slnku, hektolitre vypitej vody, desiatky vriec betónu, slávnostné otvorenie, workout-promo akcia...to všetko je výsledkom aktivity dvoch občianskych združení, miestnej sámosprávy a ďalších dobrovoľníkov, ktorí spojili na konci leta svoje sily, aby spoločne vybudovali verejný workoutový park. Na prvý pohľad vyzerá výsledok jednoducho - namontované tri workoutové preliezky - skrýva sa však za ním veľa práce. Je potrebné spomenúť aj byrokratickú prácu, ktorú sme museli na začiatku projektu vykonať. Jej cieľom bolo zjednotenie dvoch projektových zámerov do jedného. Inak povedané: kooperácia namiesto konkurencie. Podarilo sa a realizácia mohla začať. Iniciatívu prebrala participatívna komunita mesta Ružomberok. Bolo potrebné zabezpečiť všetok materiál ako aj pracovné nástroje a následne pripraviť predmetný verejný priestor na betónovanie. To znamenalo vykopať 15 jám, ktoré boli široké 40x40cm a hlboké 60cm. Členovia participatívnej komunity potrebovali dva dni práce, aby bolo všetko pripravené na hlavný deň realizácie. Takmer 100 vriec betónu a desiatky litrov vody, silné ruky a vodováha. V sobotu ráno prišli chalani zo Žiliny (patrí im za ich prístup k realizácii veľká VĎAKA) a doviezli aj najväčšiu workoutovú preliezku, ktorú sami "na mieru pre Ružomberok" vyrobili. Po príchode zvyšných členov participatívnej komunity a ďalších dobrovoľníkov sa montáž mohla začať. Počasie bolo ideálne takmer počas celej realizácie, až v závere padlo na nové preliezky pár kvapiek. V hlavný deň realizácie sa nám podarilo zabetónovať dve z troch preliezok. Do slávnostného otvorenia sa podarilo participatívnej komunite ešte zabetónovať poslednú tretiu preliezku, namaľovať aj už existujúce športové prvky. Otvorenie mohlo začať. Slávnostné otvorenie bolo v réžijí OZ Lokal. Hudba, promo  workout, či najvyšší zástupcovia mesta, to všetko bolo súčasťou oficiálneho otvorenia workoutového parku na Rovni. Asi 50 záujemcov o workout odchádzalo po názorných ukážkach obohotených a namotivovaných do ďalšieho športovania. 

Fotogaléria z realizácie

     

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last