Preskoč na obsah

Doskočisko 2015: Montáž lavičiek a krbového roštu - participatívna komunita Ružomberok

Autor/ka: OZ Tvorivý Rozvoj

Participatívna komunita Ružomberok sa aj v roku 2015 podielala na zveľaďovaní prírodného amfiteátra: Doskočiska na Kalvárií. Občania sa dohodli na dokončení krbu v podobe doinštalovania krbového roštu. Okrem toho namontovali členovia participatívnej komunity v blízkosti krbu aj úplne novú gabiónovú lavičku. Zhodli sa aj na dokončení stredovej lavičky a následnej povrchovej úprave už existujúcich lavičiek z predošlých rokov. 

Práce na Doskočisku pokračovali v priebehu celého roka 2015. V posledných rokoch sa participatívnej komunite mesta Ružomberok podarilo v spolupráci s občianskym združením Tvorivý Rozvoj vybudovať na Kalvárii niekoľko gabiónových lavičiek, postaviť "pevné ohnisko" - krb a vysadiť niekoľko ovocných stromov, kríkov a trvaliek. Občania mesta sa rozhodli v naštartovaných prácach pokračovať aj tento rok. Prioritou bolo dokončenie krbu, ktoré spočívalo v namontovaní a aspoň čiastočnom zabezpečení roštu proti vandalizmu. Spolu s roštom sa spevňoval aj bočný krbový stolík. Ďaľšou etapou bolo dobudovanie úplne nových gabiónových lavičiek v blízkosti krbu (figúra L) a namontovanie drevených sedákov na už existujúcu "stredovú" lavičku. Bolo potrebné zohnať drevené dosky a kameň. Drevo zakúpila participatívna komunita u lokálneho dodávateľa. Väčším problémom bol kameň (frakcia 12-24). Ten nakoniec participatívna komunita "vyrobila" (: manuálnou prácou s puckami :) z pozostatkov kameňa z predošlých rokov. Montáž gabiónovej lavičky pred krbom sa úspešne podarila ako aj dokončenie "stredovej" lavičky a tak na Kalvárii pribudlo tento rok ďalších 6 metrov lavičiek. Celkovo nájdete na Doskočisku už 22 metrov gabiónových lavičiek. Prvé vznikli už v roku 2013. Aj to bol dôvod prečo sa participatívna komunita rozhodla vyčleniť aspoň minimálne náklady z particiaptívneho rozpočtu na ich renováciu - povrchovú úpravu. Zadovážili sme vhodný UV ochranný olej, ktorého zloženie nie je zdraviu škodlivé, čo znamená, že môže napríklad prichádzať do styku s potravinami a nie je škodlivý ani pri styku s pokožkou. Pôvodný náter sme prebrúsili rotačným brúsnym papierom uchopeným v AKU skrutkovači. Nakoniec členovia participatívnej komunity dvoj-vrstvovým náterom ošetrili drevené sedáky gabiónových lavičiek. Samostatnou kapitolou bolo montovanie ochranných sietí na ovocné stromy a kríky.         

 

Fotogaléria z realizácie prác participatívnej komunity v roku 2015

Priemerne (0 Hlasy)

Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek: Vyberte si kategóriu pre filtrovanie noviniek:

Prehľad hlavných novinek: Prehľad hlavných novinek:

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Lepšia samospráva, životné prostredie a kvalita života? Zapojte sa do veľkého prieskumu

Vážení Novomešťania, pomôžte nám zlepšiť spôsoby zapájania ľudí do rozvoja Nového Mesta a jeho komunít.
Prosíme, vyplňte elektronický dotazník v rozsahu cca 10-12 minút.

Participatívne plánovanie - Školak klub

Participatívne plánovanie - Školak klub

Miestny úrad Bratislava Nové Mesto plánuje realizovať rekonštrukciu exterierových priestorov Školak klubu na Riazanskej ulici. 24.10.2018 sa uskutočnilo prvé verejné plánovacie stretnutie. Pozrite si priebežnú správu.
Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozvánka na plánovacie stretnutia

Pozývame na druhú sériu prerokovaní k k Multigeneračnému ihrisku Pionierska (8.11.2018) a Detskému Ihrisku Sibírska 51 (13.11.2018). Predstavujeme súťažné návrhy.
Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

Výsledky participatívneho rozpočtu 2019 v Bratislave Novom Meste

V bratislavskom Novom Meste sa skončil ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Občania a občianky opäť mohli navrhovať svoje vlastné projekty a nakoniec aj rozhodnúť, ktorý z nich získa financovanie z rozpočtu mestskej časti.

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Končí ďalší ročník participatívneho rozpočtu. Verejné zvažovanie je za nami, hlasovať ešte môžete do polnoci 22. októbra 2018

Ďalšie kolo participatívneho rozpočtu v Bratislave Novom Meste sa blíži k svojmu koncu.

 

 

 

First Previous Next Last