Preskoč na obsah
Späť

O realizácii Vinice a mobilnej záhrady Pionierska

Autor/ka: Sandra Štasselová
Vinica a mobilná záhrada Pionierska pomaly ukončuje svoju sezónu, počas ktorej sa podarilo desiatkám susedov priniesť život späť do jednej z mnohých opustených viníc v Bratislave.
Postavili sme vyše 60 pestovacích boxov, v ktorých susedia z okolia ulice Pionierska, Sibírska a Račianska pestujú zeleninu a bylinky. Predtým sme však strávili mesiace čistenia priestoru od náletových drevín, hlavne invazívnych pajaseňov, kríkov šípových ruží, černíc. Z tohto materiálu sme začali spostupne budovať tzv. "bioplôtik" - medzu, v ktorej môžu nájsť útočisko mnohé mestské zvieratá - ježkovia, vtáky, hraboše.
 
Počas pravidelných stretnutí a práce sa mnohí susedia zoznámili, skamarátili a pri podvečerných návšetvách nie je výnimkou stretnúť na vinici grilujúci skupinku ľudí.
 
Obnova vinohradu bola nakoniec ťažší oriešok pre prvú sezónu, než sme si mysleli. Po vysadení vyše 300 koreňov viniča nám ich neznámy škodný ukradol. Mnohí susedia stratili entuziazmus, keďže ich hlavným klákadlom bolo pestovanie mladého viniča. Mnohí však ostali s nami a priestor ďalej využívame ako záhradu s niekoľkými koreňmi zachráneného starého viniča. A kto vie, možno o rok či dva opäť zopakujeme pokus a pokúsime sa vysadiť mladé rastliny viniča?
 
Sme veľmi vďační všetkým susedom a možnosti získať (nielen) finančnú podporu od Nového mesta. Vďaka vode, ktorú nám celú sezónu vozil Ekopodnik mestskej časti, si desiatky susedov mohli pestovať kúsok od ich bytoviek ozajstné jedlo.
 
https://www.facebook.com/MobilneZahrady?fref=ts
Priemerne (0 Hlasy)


Novinky z Projektov 2015: Novinky z Projektov 2015:

trans-SIBÍRSKA cyklo-magistrála v prevádzke

trans-SIBÍRSKA cyklo-magistrála v prevádzke

Cyklisti môžu Sibírskou konečne jazdiť obojsmerne.
Projekt Cyklotrasa Trans – Sibírska

Projekt Cyklotrasa Trans – Sibírska

Projekt PD cyklotrasy mal za cieľ riešiť prepojenie existujúcich a plánovaných cyklistických trás, a zároveň skvalitnenie celkového verejného priestoru obytnej štvrte, ohraničenej ulicami Račianska a Pionierska od Račianskeho mýta po Zváračský ústav. Pre cyklistickú dopravu bola z viacerých dôvodov vyhodnotená ako navhodnejšia Sibírska ulica.
Realizácia projektu Multi-kulti Dimitrovka

Realizácia projektu Multi-kulti Dimitrovka

Projekt je zameraný na prelomenie jazykových bariér. Vietnamské deti sa budú učiť po vietnamsky, rodičia sa budú učiť po slovensky.
Pozvánka na Malý vianočný Trh na Kramároch

Pozvánka na Malý vianočný Trh na Kramároch

Koordinátorky projektu Trh na Kramároch pripravili jeho vianočnú ochutnávku. Už v nedeľu 6.12. medzi 14-16:00 tak srdečne pozývame na Malý vianočný trh do DK Kramáre.
Projekt Cyklostojany

Projekt Cyklostojany

Správa o realizácii.
First Previous Next Last