Preskoč na obsah

Späť

Realizuje sa Projekt "Zvedavé deti"

Autor/ka: Lucia Gregorová
Projekt "Zvedavé deti" je vzdelávacím projektom, zameraným na učiteľov novomestských materských škôl, rodičov a deti vo veku  do šesť rokov vychádzajúce z princípov Montessori pedagogiky a metódy NTC (Nikola Tesla Centrum).

 Po mesiaci príprav sa v máji vzdelávací projekt Zvedavé deti, ktorý realizuje Rodinné centrum Kramárik, naplno rozbehol. 10. mája sa uskutočnila prvá zo série prednášok, ktorá priniesla úvodné informácie o Metodike Nikola Tesla Centrum (NTC). Viac ako 30 rodičov a učiteľov materských škôl sa dozvedelo o tejto, v našich končinách ešte nie veľmi rozšírenej metóde učenia, ktorá je už úspešne aplikovaná v 14 krajinách sveta. Jej zakladateľom je srbský neuroendokrynológ Ranko Rajovic. Metóda vychádza z poznania, že iba približne 30-40% inteligencie je vrodenej, zvyšok sa rozvíja počas života a to najmä do veku 12 rokov. Výška inteligencie závisí od počtu vytvorených neurónových spojení – synapsií. „Matematika" tejto metódy je jednoduchá: tie neuróny, ktoré sú aktívne, sa prepájajú a vzniká funkčné myslenie, neaktívne neuróny odumierajú, neaktívne cesty zanikajú. Môžeme si domyslieť, do ktorej kategórie asi patrí dlhé sledovanie televízie či obrazovky na počítači...

Na praktickom workshope (31.5.), ktorý bol logickým pokračovaním úvodnej prednášky, sa účastníci mohli dozvedieť a zažiť na vlastnej koži konkrétne aktivity a hry, ktoré napomáhajú rozvoju neurónových spojení. U detí sú to najmä aktivity spojené s pohybom – človek by neveril, aké je dôležité nechať deti skákať, točiť sa dokola, chodiť po úzkych obrubníkoch... Na workshope dospeláci skákali gumu, preskakovali švihadlo, či hľadali rovnováhu na doske položenej na drevenom kláte... A naberali inšpirácie k výchove a učeniu vlastných detí, alebo detí v materskej škole.

16. máj bol venovaný Montessori pedagogike, ktorá dnes inšpiruje milióny rodičov a učiteľov po celom svete. Jej zakladateľku, talianku Máriu Montessori netreba bližšie predstavovať. Jej pohľad na svet prišla do Kramárika priblížiť MVDr. Eva Štarková, ktorá sa tejto metodike venuje mnoho rokov a prednáša v Čechách a na Slovensku. Informácie podáva veľmi ľudsky, prístupne, charizmaticky, „okoreňuje" ich príhodami s vlastnými vnúčatami, ktoré tiež vedie v duchu Montessori prístupu. Pokračovať bude druhou prednáškou 20. júna 2016 s témou Prírodopis a Čítanie/písanie. Tretia prednáška pani Šarkovej sa uskutoční na jeseň 2016.

Okrem prednášok sa v priebehu mája podarilo otvoriť v Kramáriku aj montessori herňu pre deti od 3 do 6 rokov, keďže doposiaľ bola vybavená iba pre deti do 3 rokov. Deti sa tu hrajú so zaujímavými pomôckami, tvoria, bádajú a sú vedené k tomu, aby skúmali a objavovali svet okolo seba, pričom dospeláci sú im iba sprievodcami na tejto ceste.

Nad rámec projektu skrsol nápad vytvoriť prvé letné denné tábory inšpirované metodikou Nikola Tesla Centrum v Bratislave – uskutočnia sa v Kramáriku v dvoch termínoch: 25.-29.7.2016 a 22.-26.8.2016. Viac info na www.rckramarik.sk.

Lucia Gregorová

RC Kramárik

Priemerne (0 Hlasy)


Navigácia Navigácia

Prehľad hlavných Noviniek: Prehľad hlavných Noviniek:

Správa o realizácii projektu Hráme sa na život

Správa o realizácii projektu Hráme sa na život

Súhrnná správa o tom, ako OZ Divadlo oProti realizovalo v máji až decembri 2017 vzdelávací a zážitkový projekt pre deti a rodičov v rámci participatívneho rozpočtu. 
Realizuje sa Projekt

Realizuje sa Projekt "Zvedavé deti"

Projekt "Zvedavé deti" je vzdelávacím projektom, zameraným na učiteľov novomestských materských škôl, rodičov a deti vo veku  do šesť rokov vychádzajúce z princípov Montessori pedagogiky a metódy NTC (Nikola Tesla Centrum).
Obnova vnútrobloku Americká - Račianska

Obnova vnútrobloku Americká - Račianska

Pokračuje realizácia budúceho parčíka Americká - Račianska
Na Kominárkej Šancovej už nie je tma

Na Kominárkej Šancovej už nie je tma

Vďaka sympatickému a vytrvalému úsiliu pána Kuzmu sa podarilo opraviť nefungujúce osvetlenie v parčíku Kominárska Šancová.
Realizácia projektu Zvedavé deti

Realizácia projektu Zvedavé deti

Chcete zistiť ako napomôcť celostnému rozvoju múdrosti a šikovnosti detí hrou? Pozývame na bezplatný workshop jedného z víťazných projektov participatívneho rozpočtu.
First Previous Next Last